The Greek Canadian News online

Πρόκριση – έπος της Μπαρτσελόνα, 6-1 την Παρί!!

Create: 03/13/2017 - 20:31

Η μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών στην ιστορία του ποδοσφαίρου, τουλάχιστον του ευρωπαϊκού, συντελέστηκε το βράδυ της Τετάρτης 8/3 στο «Καμπ Νου» της Βαρκελώνης, όπου η Μπαρτσελόνα διέλυσε 6-1 την Παρί Σεν Ζερμέν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, παρά την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι με 0-4!
Η αρμάδα του Λιονέλ Μέσι χρειαζόταν τρία γκολ για την πρόκριση, κι αυτό αντέβαινε στην ποδοσφαιρική λογική.
Όχι όμως, όταν μιλάμε για ομάδα – θρύλο! Ο Νεϊμάρ έγραψε το 4-1 σε εκείνο το σημείο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο ίδιος πέτυχε το 5-1 από τα 11 μέτρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Σέρχι Ρομπέρτο έστειλε την ομάδα του στον... έβδομο ουρανό, δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του Αϊτεκίν, από ασίστ του Νεϊμάρ!
Ταυτόχρονα, πίστωσε τη λαοφιλή ομάδα με ένα ρεκόρ που φάνταζε ακατόρθωτο, αφού τότε, κανένα συγκρότημα στην ιστορία της διοργάνωσης δεν προκρίθηκε σε διπλούς νοκ άουτ αγώνες προερχόμενο από ήττα με 0-4!
Οι πιθανότητες ήταν ελάχιστες, όμως ο κόσμος (99.000 θεατές), οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία, όλη η Βαρκελώνη, πίστεψε στο θαύμα από το ξεκίνημα του αγώνα.
Η Ντόρτμουντ είναι καλύτερη ομάδα από την Μπενφίκα και το απέδειξε εμφατικά στο «Ιντούνα Παρκ» νικώντας τους Πορτογάλους με 4-0 και παίρνοντας μια άνετη πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού υπερκάλυψε το 0-1 της Λισαβόνας.
Σε ένα παιχνίδι με αυξημένο ενδιαφέρον και από ελληνικής πλευράς, αφού τέθηκαν αντιμέτωποι τρεις εν ενεργεία διεθνείς (Παπασταθόπουλος - Μήτρογλου, Σάμαρης), οι Βεστφαλοί έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ύστερα από ένα εκρηκτικό ξεκίνημα ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (πέτυχε 3 γκολ) άνοιξε το σκορ.
Θα ακούει Μπάγερν και θα τρέμει η Άρσεναλ, καθώς σε διάστημα δύο εβδομάδων γνώρισε ισάριθμες συντριβές και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-5) από την πρωταθλήτρια Γερμανίας!
Οι Βαυαροί έκαναν παρέλαση στο Λονδίνο παίρνοντας θριαμβευτική πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στις 17 Μαρτίου, οπότε θα διεξαχθεί η κλήρωση.
Η Νάπολι πάλεψε για μεγάλο διάστημα του αγώνα απέναντι στη Ρεάλ, την πίεσε, προηγήθηκε 1-0 και είχε ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ που θα άνοιγε το δρόμο για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά τελικά, έφυγε από το γήπεδο ηττημένη με 1-3.

Το δώρο
του Λεάλι...
Πλησίασε μια μεγάλη νίκη αλλά έμεινε στον... άσο ο Ολυμπιακός.
Ο Καμπιάσο επέστρεψε με γκολ (36΄ κεφαλιά μετά από σέντρα του Ανσαριφάρντ) αλλά ο Λεάλι έκανε δώρο την ισοφάριση στη Μπεσίκτας (53΄ έδιωξε πάνω στον... σκόρερ Αμπουμπακάρ!), κάνοντας δύσκολη υπόθεση την πρόκριση στην Πόλη (1-1).
Εξαιρετικά στημένοι στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», κράτησαν μακριά από την εστία τους τους Τούρκους αλλά στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις δίνοντας δικαιώματα...

Αποτελέσματα: ΑΠΟΕΛ-Άντερλεχτ 0-1, Κοπεγχάγη-Άγιαξ 2-1, Ροστόφ-Μάντσεστερ Γ. 1-1, Γάνδη-Γκενκ 2-5, Θέλτα-Κράσνονταρ 2-1, Λυών-Ρόμα 4-2, Ολυμπιακός-Μπεσίκτας 1-1, Σάλκε-Γκλάντμπαχ 1-1